خسارت ۲۰ میلیارد ریالی شاهین به بناهای تاریخی جنوب سیستان و بلوچستان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر داد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر داد

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۸۱ بازدید

خسارت ۲۰ میلیارد ریالی شاهین به بناهای تاریخی جنوب سیستان و بلوچستانمدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان از خسارت ۲۰ میلیارد ریالی طوفان شاهین و بارندگی اخیر به بناهای تاریخی جنوب استان و موزه چابهار خبر داد.


به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، علیرضا جلالزایی اظهار کرد: در بررسی مجدد توسط کارشناسان، میزان خسارت ناشی از طوفان شاهین و بارندگی اخیر در جنوب استان ۲۰ میلیارد ریال برآورد شد.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: به رغم تدابیر حفاظتی از جملی سرکشی به بناها قبل باران و نظافت بام و آزادسازی ناودان‌ها، از آنجا که باران تداوم داشته و از سویی همراه با باد شدید بوده متاسفانه آسیب‌های جدی به برخی از بناها وارد شده که لازم است با قید فوریت تامین اعتبار و جبران خسارت شود.

وی ادامه داد: بیشترین خسارت به مقبره بی بی زینب و ساختمان قدیم فرمانداری چابهار وارد شده که شامل شسته شدن نماهای و تخریب بخشهایی از پوشش می‌شود که البته در مقبره بی بی زینب تزیینات بنا را هم تحت تاثیر قرار است داده و میزان خسارت در این دو بنا حدود ۱۰ میلیارد ریال براورد شده است.

جلالزایی بیان کرد: ساختمان‌های پست قدیم، گمرک و قلعه پرتغالی‌های چابهار از بناهای دیگری هستند که بر اثر طوفان شاهین دچار آسیب‌دیدگی شدند.

وی خاطرنشان ساخت: طی روزهای آینده تیم کارشناسان این معاونت به‌منظور بررسی بیشتر و تعیین دقیق‌تر میزان خسارت به منطقه اعزام خواهند شد تا بتوان محوطه‌های باستانی و سایر بناهای تاریخی را دقیق‌تر مورد ارزیابی قرار دهند.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image